poniedziałek, 1 lutego 2016

Zeszyt ćwiczeń do oddychania

„Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków. Dziennik lektury” – Richard Rohr

„W świecie chrześcijaństwa zbyt długo punktem wyjścia był grzech. Spędzaliśmy bardzo dużo czasu, próbując przekonać już i tak zawstydzonych ludzi, jak wielki wstyd przynoszą. Jakaż strata czasu i Bożego miłosierdzia!” [1].

„Dziennik lektury” jest czymś w rodzaju zeszytu ćwiczeń. Zawiera skrót najważniejszych treści zawartych w podręczniku „Oddychając pod wodą” oraz zadania dla czytelnika. Zadania dotyczą kolejno wszystkich Kroków Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików.

Dla przykładu jedno z takich zadań z Kroku Trzeciego:

„Absolutny geniusz Programu Dwunastu Kroków polega na tym, że nie błogosławi i nagradza tego, co wygląda jak moralna prawość albo heroiczna siła woli.

Ojciec Richard pisze: »Taką manipulacyjną miłość-nie-miłość szalenie trudno dostrzec i uleczyć, ponieważ jest ona cholernie ofiarna. Mamy wtedy dokładnie związane ręce«. Jak sobie radzisz z sytuacjami, w których odkrywasz, że jesteś manipulowany przez czyjąś »dobroć«? Jak się czujesz, gdy ktoś zarzuca ci, że udajesz poświęcenie tylko po to, by przedstawić siebie jako osobę szlachetną i bohaterską?” [2].

Pod każdym zadaniem przewidziano miejsce na osobiste notatki czytelnika.

Jestem przekonany, że praca taka, pod warunkiem, że z pełnym zaangażowaniem, pomóc może każdemu, nie tylko uzależnionym od alkoholu czy narkotyków. W końcu – jak twierdzi Rohr – uzależnieni jesteśmy wszyscy.

Czy można ograniczyć się do samego tylko „Dziennika lektury”? Można, ale jednak warto sięgnąć także po podręcznik podstawowy.--
1. Richard Rohr, „Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków. Dziennik lektury”, przeł. Arkadiusz Korolik, Paulina Zaborek i Piotr Żak, wyd. Charaktery, 2015, s. 14.
2. Tamże, s. 40.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz