środa, 11 kwietnia 2018

Kiedy ptaki spadają z nieba...


„Poza sezonem” –  Jørn Lier Horst

Urodzony w 1970 roku Norweg, Jørn Lier Horst jest obecnie zawodowym pisarzem i dramaturgiem, choć w połowie roku 2013 pracował jeszcze jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold.

Kiedy już jako tako zacząłem się rozeznawać w duńskich, norweskich, litewskich nazwiskach i nazwach miejscowości (w połowie książki albo dalej) lektura stała się całkiem przyjemna.

W jednym z domków letniskowych nad fiordem Ove Bakkerud odkrywa zwłoki mężczyzny wkrótce po tym, jak zorientował się, że i do jego domku ktoś się włamał i okradł go. Policja odkrywa, że w okolicy wiele innych domów odwiedzili włamywacze – oczywiście z Europy Wschodniej, bo i po co Norwegowi cudzy telewizor, magnetofon albo sokowirówka – jedna z posiadłości należy do znanego prezentera telewizyjnego.

Pech chce, że jeden z takich letniskowych domów należy do komisarza Williama Wistinga, który prowadzi śledztwo w tej sprawie, a jego córka, Lina Wisting, pracująca jako dziennikarka śledcza, akurat w tym czasie zrywa z chłopakiem i postanawia spędzić w domu nad fiordem kilka dni.

Zwłok przybywa, pojawiają się powiązania z handlarzami narkotyków, masowo zdychają ptaki z powodu przedawkowania heroiny, źli ludzie planują napad na bank i… takie tam.

Kryminał – to nie jest, na szczęście, żaden thriller – w nieco starym stylu, może nie porywający, ale… hm… solidny, rzetelny. Jak Norwegowie.

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię tego pisarza. Tak inny od, powiedzmy, Nesbø. Zresztą pozwolił sobie w jakimś wstępie na drobną uszczypliwość przeciwstawiając swojego, nieco może nudnego, detektywa, alkoholicznemu i autodestrukcyjnemu geniuszowi Harremu Hole. Fantazje versus rzeczywistość. :) Sprawdzałem nie tak dawno opinie na temat jakiegoś jego audiobooka w spolszczonej wersji. Większość czytelników bardzo narzekała na nudę i brak akcji. W Norwegii bardzo popularny to pisarz.

    OdpowiedzUsuń