czwartek, 26 maja 2016

Niwki - spotkanie Przyjaciół


Central European Friends Gathering – Niwki, maj 2016


Nie tak, jak to zwykle bywa w świecie, gdzie spotkania związane są z ostrą wymianą poglądów i atakami na siebie nawzajem, gdzie uczestnicy próbują zakrzyczeć i zagłuszyć swoje słowa... nie poprzez decyzje podejmowane na podstawie większej liczby głosów… wszystkie decyzje powinny być podejmowane w mądrości, miłości i w jedności z Bogiem, w atmosferze szacunku, cierpliwości, jedności, w której ludzie, ustępując jeden drugiemu, wspierają się nawzajem z pokorą w sercu z szacunkiem dla prawdy i sprawiedliwości*.

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale brałem udział w takim spotkaniu i nie, nie mam tu na myśli tzw. wykształconego, dojrzałego sumienia grupy AA. Prawie trzydzieści osób z różnych krajów (między innymi Czech, Belgii, Szwajcarii, Ukrainy, Niemiec, Serbii, Austrii, Polski) miała za zadanie podjąć kilka decyzji w kwestiach personalnych, na przykład wybór przedstawiciela do komitetu mianującego albo zespołu do spraw publikacji, ale też znacznie ważniejszych, bo dotyczących tworzenia nowych struktur, budowy czegoś, co dotąd nie istniało.
Spotkanie, wypowiedzi, cały proces decyzyjny przebiegał tak właśnie, jak w początkowym cytacie, i nikt tu nie głosował – porozumienie było widać, słychać i czuć.

Pierwszy raz w życiu widziałem swego rodzaju „egzamin”, który nie składał się z wystraszonego delikwenta i trzech egzaminatorów, ale z czterech osób, które miały do załatwienia wspólnie ważną sprawę.

Podoba mi się taki świat…
  --
* Edward Burrough (Brytyjskie Zgromadzenie Roczne, Quaker Faith & Practice, 2.87)

4 komentarze:

 1. Mnie też się podoba, tylko zastanawiam się, czy taki świat w wymiarze globalnym miałby w ogóle rację bytu? Czy może jest utopią z założenia niemożliwą?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy heurystyka to dobry sposób do rozwiązywania konfliktów i podejmowania trafnych decyzji? Czy to spotkanie opierało się na tym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heurystyka? Nie, w niewielkim stopniu. Raczej oparcie na słowach z Biblii "gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni są w imię moje, Ja jestem pośród nich". Oraz świadomość, że nadrzędne jest wspólne dobro.

   Usuń