piątek, 10 maja 2019

Prawdziwych facetów nie ma!


„Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy” – John Eldredge

„Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak uzdrowić ślepego, i myślicie, że chodzenie za Chrystusem i obserwowanie, jak On to robił, wyjaśni sprawę, to wasze poszukiwanie może skończyć się silnym rozczarowaniem. On nigdy nie robił tego dwa razy tak samo”*.

Jeśli chcecie z tej książki dowiedzieć się, jak stać się prawdziwym mężczyzną, to raczej nie uda wam się to, bo prawdziwym mężczyzną facet staje się w działaniu, a nie dzięki czytaniu najmądrzejszych nawet tekstów i książek. Nie znaczy to jednak, że „Dzikie serce” to pozycja bezwartościowa, bynajmniej! Może nawet lepsza niż kilka innych poradników tego typu. Jeśli jednak, po zakończeniu lektury i odłożeniu książki na półkę, nie nastąpi określone działanie, to… klapa. Zaryzykuję stwierdzenie, że wielu czytelników porzuci lekturę przed zakończeniem, w momencie, w którym zorientują się, że nie skorzystają z sugestii zawartych w książce, nie zastosują ich nijak w praktyce.

John Eldredge, amerykański pisarz ewangelikalny. założyciel i dyrektor Ransomed Heart Ministries w Colorado Springs (https://www.ransomedheart.com), wziął na warsztat męską duszę i w pierwszej kolejności odkrył, że prawdziwych mężczyzn już właściwie nie ma. Mężczyźni żyją według pożądanych wzorców społecznych, religijnych, kobiecych (może to nawet na pierwszym miejscu), ale w ostatecznym rozrachunku nie wychodzi to na dobre ani im samym, ani ich kobietom. Bo zupełnie nie jest to zgodne z prawdziwymi potrzebami męskiej duszy.
W historii biblijnej Eldredge zauważył znamienny fakt: Ewę Bóg stworzył w granicach pięknego rajskiego ogrodu, ale mężczyznę stworzył wcześniej, gdy rajski ogród jeszcze nie istniał, w dzikiej przestrzeni. I to znajduje odzwierciedlenie w naszych duszach (umysłach, psychikach) właściwie do dziś. Serce mężczyzny pozostaje nieoswojone.

Podobne rozważania znalazłem u Richarda Rohra w jego ciekawych refleksjach na temat męskiej duchowości zawartych w książce „Od mężczyzny dzikiego do mężczyzny mądrego”.--
* John Eldredge, „Dzikie serce”,    przekład Justyna Grzegorczyk, W drodze, wyd. II, s. 129.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz