środa, 25 czerwca 2014

Alkoholizm i psychoterapia

„Jak być niezniszczalną” – Ilona Felicjańska

Książka w pełni zasługująca na miano… hm… eklektycznej. Jest w niej o genezie alkoholizmu, o mechanizmach wypierania, o powodach, dla których sięgamy po alkohol, o istocie uzależnienia, o rodzinnych uwikłaniach, o strachu i przemocy (warte uwagi), o Programie 12 Kroków AA, o fazach uzależnienia, o czynnikach sprzyjających zapadaniu na chorobę alkoholową, o mitach na ten temat alkoholu i picia, i wiele, wiele innych. Sporą część książki zajmują wypowiedzi różnej maści profesjonalistów, listy od czytelników bloga itp. Zdarzają się też osobiste komentarze, relacje, doświadczenia i przykłady autorki, ilustrujące prezentowane teorie psychoterapeutyczne.

Książka pokazuje problem alkoholizmu dość powierzchownie, wiele tematów jest ledwie zarysowanych, ale też zapewne nie każdy czytelnik potrzebuje opracowania bardziej wnikliwego. Owszem, spodziewałem się nieco innych proporcji, to znaczy więcej spraw i zdarzeń osobistych, a mniej teorii wyniesionych z psychoterapii odwykowej, ale przecież moje oczekiwania, to tylko mój problem, nieprawdaż? Taka postawa wydaje się też zrozumiała w związku ze stosunkowo krótką abstynencją autorki. 

Po lekturze naprawdę wielu książek na temat alkoholizmu, z jednym stwierdzeniem Ilony Felicjańskiej niezupełnie się zgadzam: „Trzeźwienie polega na niepiciu”*. Wydaje mi się, że jednak na czymś więcej, ale… racji mieć nie muszę.


--
* „Jak być niezniszczalną”, Ilona Felicjańska, Burda Publishing Polska, 2014, s. 32.

4 komentarze:

 1. Pewnie, że na czymś więcej niz nie piciu, ale do tego trzeba chyba dojść w toku własnej terapii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewien, czy zawsze można do tego dość w toku psychoterapii odwykowej w Polsce.

   Usuń
 2. Z tego co Pan pisze w recenzji wynika iż p. Felicjańska była na terapii mającej na celu psychoedukację. Jest jeszcze przecież potem psychoterapia pogłębiona.Kiedyś pracowano z pacjentami na zasadzie odwykowej, teraz niektórzy terapeuci uzależnień korzystają z dialogu motywującego i eklektycznego łączenia terapii uzależnień z terapią poznawczo-behawioralną, psychoanalityczną czy systemową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne... na psychoterapiach i ich modelach się nie znam.

   Usuń