czwartek, 26 lipca 2018

Składanie rozsypanego życia


„Milion małych kawałków” – James Frey

Hazelden Foundation to organizacja non-profit z siedzibą w Center City w stanie Minnesota. Opracowano tam model psychoterapii odwykowej (zwany modelem Minnseota), który w tym właśnie miejscu przynosi największą na świecie skuteczność: 17% pacjentów nie wraca do nałogu przynajmniej przez rok. Jako ciekawostkę dodam, że odwykowe ośrodki w Polsce, te najlepsze, osiągają skuteczność rzędu 5-7%.

„Furia wrzeszczy. Wrzeszczy jak nigdy wcześniej. Jej wrzask jest silniejszy i potężniejszy, pełen wściekłości i żądzy, wrogości i głodu. Wrzeszczy, żebym podniósł szklankę. Podnieś pierdoloną szklankę. Muszę podjąć decyzję. To prosta decyzja. Nie ma nic wspólnego z Bogiem ani Dwunastką czegokolwiek oprócz dwunastu uderzeń mojego serca. Tak czy nie. To prosta decyzja. Tak czy nie”*.

Do pierwszego i najstarszego w USA ośrodka odwykowego, realizującego psychoterapeutyczny model Minnesota, James Frey (urodzony w 1969 roku) trafił w wieku dwudziestu trzech lat. Był poważnie pokiereszowany, miał dziurę w policzku, połamane zęby – efekt ostatniego ciągu alkoholowo-narkotykowego i bliżej nieznanych ekscesów z nim związanych. Przetrwał cały (zwykle ok. dwudziestoośmiodniowy) proces terapeutyczny, sabotując go totalnie, na odwyku spotkał Leonarda, Milesa i Lilly...  rozpoczął nowe życie.

„Milion małych kawałków”, to szokująca relacja alkoholika, narkomana i przestępcy. Byłaby zapewne bardzo wartościową lekturą, gdyby była prawdziwym pamiętnikiem. Ale, niestety, nie jest. W USA, dzięki ugodzie prawnej, czytelnicy „Miliona małych kawałków”, którzy poczuli się oszukani przez Freya, mogą domagać się zwrotu pieniędzy od wydawcy.
Oczywiście w książce nie wszystko jest zmyślone, koloryzowane, naciągane, ale jeśli czytelnik nie wie, które fragmenty są prawdziwe, to…

Dwa lata po „Milionie małych kawałków”, w 2005 roku, ukazała się jego druga książka „My Friend Leonard”. Później kolejne. Od 2009 roku James Frey prowadzi Full Fathom Five, firmę, której celem jest tworzenie komercyjnych, wysokodochodowych powieści. Z Full Fathom Five związana jest kolejna porcja kontrowersji, wątpliwości i zarzutów wobec Freya.--
* James Frey, "Milion małych kawałków", tłum. Patryk Gołębiowski, wyd. G+J, 2006, s. 515.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz