czwartek, 16 sierpnia 2007

Życie z facetem

"Jak wytrzymać z mężczyzną" - Joanna Chmielewska


Kilka lat temu zasypani zostaliśmy poradnikami wszelakiego rodzaju w stylu: jak stać się mądrym, sławnym i bogatym, jak rozkochać w sobie stu mężczyzn, jak podporządkować sobie szefa, jak być doskonałym ojcem, mężem, dzieckiem, kochankiem, kucharzem, itd., itd., itd. Większość z nich miała ogromne powodzenie na tzw. zachodzie ("Zachód" w opinii przeciętnego Polaka obejmuje też USA), ale... 30-40 lat wcześniej.

To jednak inna historia.

Do dziś nie wiem, jaki cel miała Chmielewska pisząc "Jak wytrzymać ze współczesną kobietą" i "Jak wytrzymać z mężczyzną". Czy zwyczajnie i po prostu chciała zarobić na modzie i obowiązującym trendzie? Czy może wierzyła, że ma faktycznie jakieś predyspozycje do pisania takich poradników? Nie mam pojęcia...

W każdym razie wyszło jej coś dziwnego. Kupka ogólnikowych porad dla kobiet i mężczyzn w związkach plus odrobina humoru tu i ówdzie.

Humoru za mało, żeby całość potraktować jak żart, pastisz czy krytykę gatunku, a porady zbyt płytkie, by z nich skorzystać w poważnych sytuacjach życiowych. Tym niemniej jedno i drugie "dzieło" czyta się dość gładko i w tym chyba jedyna jego zaleta.

To, co napisałem powyżej, znakomicie się też nadaje do wklejenia pod "Jak wytrzymać ze współczesną kobietą". To kolejna taka rewelacja Chmielewskiej.