czwartek, 19 sierpnia 2010

Kto i dlaczego zabił JFK?

„Oswald: zabójca czy kozioł ofiarny?” – Joachim Joesten

Joachim Joesten – Amerykanin urodzony w Niemczech, studiował we Francji i Hiszpanii, był aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Niemiec.

Jack Ruby – urodzony w Sokołowie Podlaskim w rodzinie ortodoksyjnych Żydów; powiązany z mafią, pracował dla Ala Capone.

Lee Harvey Oswald – sympatyk komunizmu i ZSRR (mieszkał tam nawet jakiś czas), w wieku lat 24 zamordowany przez Jacka Ruby'ego. Domniemany zabójca prezydenta.


Oficjalny werdykt Komisji Warrena (prezydenckiej komisji w sprawie zabójstwa prezydenta Kennedy'ego) sprowadza się do stwierdzenia, że Oswald był człowiekiem niezrównoważonym psychicznie, który zastrzelił prezydenta Kennedy'ego sam, na własną rękę, nie mając wspólników ani w kołach lewicowych, ani w środowiskach prawicowych. Także Jack Ruby był człowiekiem niezrównoważonym i także działał jedynie na własną rękę, kiedy w budynku policji zamordował Oswalda.

Książka Joestena jest próbą wyjaśnienia, co faktycznie stało się w Dallas 22 listopada 1963 roku, czyli kto, jak i dlaczego pozbawił życia „JFK”, 35 prezydenta USA.
Przyznam, że teoria spiskowa Joestena wydaje mi się naciągana i tendencyjna, natomiast drobiazgowa analiza zdarzeń, jaką przeprowadził w oparciu o zeznania świadków i dostępne dokumenty, wydaje się rzetelna i rodzi mnóstwo wątpliwości.
Oto przykład: szybkość z jaką oddano strzały – Komisja Warrena ustaliła, że zajęło to 5,6 sekundy. W czasie testów żaden ze snajperów nie zbliżył się nawet do tak znakomitego wyniku. Jak w takim razie dokonał tego kiepski strzelec Oswald? Jakim cudem trafił w cel, skoro na jego karabinie (z 1891 roku!) celownik optyczny był wadliwie zainstalowany?

Choć w książce więcej jest pytań niż odpowiedzi, jest to lektura niezwykle wciągająca, a nawet pasjonująca. Oczywiście dla miłośników gatunku.