niedziela, 19 stycznia 2020

Szeryf Morelli poznaje Maggie


„Dotyk zła” – Alex Kava

Pierwszy tom serii, której główną bohaterką jest specjalna agentka FBI Maggie O’Dell, specjalizująca się w tworzeniu profili psychologicznych seryjnych morderców. Często jej partnerem jest szeryf Nick Morelli, z którym łączy ją coś więcej niż zawodowa współpraca – w „Dotyku zła” spotykają się po raz pierwszy.

Kiedy czytałem tę książkę prawie dwadzieścia lat temu – byłem zachwycony. Obecnie widzę jej mankamenty. Powiedziałbym, że dość szybko się powieść starzeje.

W miasteczku Platte City w Nebrasce osądzony został i stracony Ronald Jeffreys – zabójca trzech chłopców. Do samego końca Jeffreys przyznawał się do zamordowania jednego, ale nie trzech.
Kilka miesięcy później w okolicy znaleziono ciało chłopca zamordowanego w stylu Jeffreys’a. Nieco później jeszcze jednego.

Sprawę prowadzi niezbyt rozgarnięty, zajęty raczej romansami i sportem, szeryf Nick Morelli. Objął to stanowisko po ojcu – legendarnym gliniarzu, który złapał Jeffreysa. Nick Morelii sprawia wrażenie raczej umiarkowanie rozgarniętego, więc ze zdziwieniem przyjąłem do wiadomości, że wcześniej był wykładowcą, profesorem prawa. Trzydziestosześcioletniemu szeryfowi pomaga agentka specjalna FBI Maggie O'Dell. Natomiast przeszkadza mu i komplikuje życie zawodowe rodzona siostra, dziennikarka. Oczywiście w pewnym momencie to jej syn zostaje porwany przez tajemniczego (tylko do połowy książki) zbrodniarza.

Momentami, niezbyt często, pojawiają się w powieści niekonsekwencje i często, zbyt często, jest ona przewidywalna. Ale… może przeczytałem zbyt wiele powieści sensacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz