poniedziałek, 10 grudnia 2007

Wielcy filozofowie

„Pięćdziesięciu wielkich filozofów” – Diane Collinson


Od Talesa z Miletu (624-546 r. p.n.e.) do Jeana Paula Sartre (1905-1980 r.). Pięćdziesiąt skróconych, bardzo skróconych, biografii, pięćdziesiąt skrótowo, bardzo skrótowo, przedstawionych głównych tez, koncepcji, poglądów i przekonań, uzupełniony wykazem niektórych, ważniejszych prac.
 
Nawet po lekturze całości furory w środowisku zapalonych filozofów nie zrobimy. „Pięćdziesięciu wielkich filozofów” to niewiele więcej niż zbiór haseł w dobrej encyklopedii. Czasem jednak i takie opracowanie może się przydać, choćby w sytuacji, gdy mamy szybko i pobieżnie porównać podstawowe założenia koncepcji Schopenhauera i Wittgensteina, albo różnice definicji substancji u Kanta i u Hegla.
 
Autorka wyraźnie stara się przybliżyć problemy filozoficzne szerokiej publiczności. Czasem jednak używa wyrażeń… mówiąc delikatnie – mało zrozumiałych. Na szczęście książka zawiera słowniczek trudnych wyrazów fachowych, ale niestety, są one czasem wyjaśniane przy użyciu kolejnych wyrazów trudnych, jednak słowniczka do słowniczka nie przewidziano.