wtorek, 24 maja 2011

Nowa para okularów Chucka

„Nowa para okularów” – Chuck C. (ang. „A New Pair of Glasses”)

Nie lubię książek elektronicznych, a przynajmniej mocno nie lubiłem, do momentu, w którym brat sprezentował mi czytnik Amazon Kindle, jednak w przypadku książki Chucka C., po prostu nie miałem wyboru, bo polska wersja papierowa, drukowana, jak dotąd się nie ukazała i nie wiem, czy kiedykolwiek to nastąpi.W 1975 roku, w ośrodku Pala Mesa Resort, Chuck C., alkoholik, który wytrzeźwiał około 1946 roku, występował kilka razy na spotkaniach alkoholików. Uczestniczyło w nich sześćdziesięciu czterech mężczyzn, co niezwykle skrupulatnie zanotowano. Wypowiedzi, mowy, wykłady, Chucka C. rejestrowane były na taśmach magnetofonowych.  Z pomocą samego Chucka C., jego żony Elzy, Clancy’ego I. oraz innych Anonimowych Alkoholików, taśmy te zostały spisane i… tak właśnie powstała książka „A New Pair of Glasses”.

Wypowiedzi Chucka C. dotyczą jego własnej interpretacji i rozumienia Programu Anonimowych Alkoholików. Clancy I. w przedmowie pisał: Jest wielu, którzy powiedzą Ci jak… Niewielu jest takich, którzy to zademonstrują! Chuck C. należał do tych, którzy potrafili zademonstrować, pokazać, jak ten Program działa w praktyce.

Dla ilustracji dwa krótkie cytaty z książki „Nowa para okularów” Chucka C.:
Wiesz to instynktownie; wiesz, że nie możesz posadzić rzodkwi i otrzymać ogórków. Ale wydaje ci się, że jesteś ponad prawem i próbujesz kontrolować swoje myślenie. Nie dostajesz tego, czego chcesz, ale uważasz, że możesz myśleniem wywołać to, czego chcesz. (str. 37)
Tak więc zabrało mi około siedemdziesięciu lat, żeby dowiedzieć się, że w miarę życia można nauczyć się właściwego myślenia, ale nie można samym myśleniem sprawić, żeby się właściwie żyło. Wystarczy, że wykonasz te rzeczy i coś się stanie; nie rób ich, a nic się nie wydarzy, nieważne ile wiesz na temat programu Anonimowych Alkoholików. (str. 38)
 

3 komentarze:

 1. Polska wersja drukowana jest już na stronie Przyjaciół Billa W

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie mozna kupic ebooka?
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest już wydanie papierowe - poszukaj na Allegro.

  OdpowiedzUsuń