niedziela, 26 czerwca 2011

Dla każdego coś miłego


„Rzeczpospolita oparta o szynkwas: Publikacje nagrodzone w konkursie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w latach 1994-1997” – praca zbiorowa

Zbiór, jak inteligentni ludzie domyślą się po tytule, zawiera publikacje nagrodzone w konkursie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej powtarzanym w latach 1994-1997. Nagrody w konkursie otrzymywali dziennikarze prasowi – nie był to konkurs dla amatorów! – za wartościową działalność publicystyczną, dotyczącą tematu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Są to publikacje bardzo różnego typu, od analiz naszpikowanych danymi statystycznymi, po relacje z placówki odwykowej, czy historię o upijającym się księdzu.

Dla czytelnika interesującego się tematem uzależnień w ogóle, a alkoholizmu w szczególności, jest to kopalnia ciekawostek, bo piętnaście lat to z jednej strony dużo, ale z drugiej… Znaleźć tu można zachwyty nad teoriami naukowymi, które okazały się nieporozumieniem i pomyłką kilka lat temu, ale i takie perełki jak informacja, że zaledwie 0,3% alkoholików należy do społecznego marginesu, bo reszta to ludzie kulturalni, wykształceni, inteligentni, czasem na wysokich stanowiskach.

Pozycja niewątpliwie wartościowa – dla miłośnika gatunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz