poniedziałek, 21 lutego 2011

Jezus i młoda alkoholiczka

„Zagubiona perła o zranionym sercu: Zapiski kuracyjne młodej alkoholiczki” – autorka anonimowa

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, to tytułowe zapiski alkoholiczki. O autorce wiadomo tyle tylko, że to młoda kobieta, matka małego Patryka. Jej personalia nie mają oczywiście żadnego znaczenia, szkoda natomiast, że w książce nie znalazł się oryginał jej zapisków – o ile jakiś oryginał faktycznie istniał. Jeżeli nawet tak, to tekst ten został poddany redakcji i opracowaniu; dzieła tego wspólnie i w porozumieniu dokonali ksiądz Józef Stala i siostra Anna Kawa OSU i w tej chwili zapiski i notatki kuracyjne młodej alkoholiczki wyglądają na przykład tak:

„Jezus uwolnił mnie z nałogu alkoholizmu, uzależnienia od seksu, przywrócił poczucie godności. Dodaje mi sił do dalszej walki. Bez Niego nie będę w stanie całkowicie uwolnić się od zła”.

Druga część książki zawiera modlitwy kobiet upadłych, czyli bezdomnych alkoholiczek i prostytutek, którymi zaopiekowały się siostry albertynki z Krakowa. Podopieczne uczynnych sióstr poddane zostały przez albertynki ewangelicznej terapii… cokolwiek to znaczy.