środa, 27 września 2017

Jak zdobyć i utrzymać wolność

„Wolny człowiek. 12 Kroków nie z tej ziemi” – Marek Dziewiecki, Rafał Porzeziński, Jacek Racięcki

Książka jest zbiorem esejów: „Wolny człowiek” Rafała Porzezińskiego, „Wolność zagrożona” Marka Dziewieckiego, „12 kroków” Rafała Porzezińskiego i Jacka Racięckiego oraz „Wolni, by kochać” Dziewieckiego.

O szeroko rozumianej wolności i zagrożeniach, jakim jest ona poddawana, ale i o możliwości odzyskania utraconej wolności dzięki zastosowaniu 12 kroków dla chrześcijan, wypowiadają się: Marek Dziewiecki, ksiądz katolicki i psycholog, Rafał Porzeziński, trener terapii uzależnień i Dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz Jacek Racięcki, terapeuta uzależnień.

Choć może się to wydać dziwne, to też jest sposób na odzyskiwanie wolności:
 …opisuje genialnie prostą metodę, którą w kolejnej swojej książce „Krok za Krokiem” nazywa „ostrzeniem gwoździa”. Psychologowie o tej metodzie mówią „podnoszenie dna”, ale tu nie chodzi o drugiego, tylko o nas samych. Jak popsuć sobie komfort korzystania z wad? Jeśli kradniesz zwracaj z nawiązką. Jeśli kłamiesz, po każdym kłamstwie wyznaj to okłamanemu. Jeśli się obżerasz, nie zadręczaj innych jękami, gdy boli cię brzuch. Dlaczego „ostrzenie gwoździa”? To proste. Możesz wysiedzieć całe godziny na krześle, z którego wystaje tępy gwóźdź, ale na ostrym nie posiedzisz*.

Dzięki szerokiej interlinii treści jest wprawdzie nieco mniej, niż sugerowałaby to grubość książki, ale za to wygodnie się czyta.--
 * Marek Dziewiecki, Rafał Porzeziński, Jacek Racięcki, „Wolny człowiek. 12 Kroków nie z tej ziemi”, wyd. Rajmedia, str. 124.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz