piątek, 15 lutego 2008

Historia ruchu AA

"Anonimowi Alkoholicy wkraczają w dojrzałość" - autor anonimowy


Wspólnota Anonimowych Alkoholików - niezwykły ruch uhonorowany w 1951 roku prestiżową Nagrodą Laskerów, który odmienił życie milionów ludzi bez względu na ich obywatelstwo, rasę, wyznanie, wiek, płeć, który zmienił wyobrażenie świata na temat choroby alkoholowej, który nie przyjmuje żadnych dotacji, opiera się na zasadzie anonimowości i… nie jest rządzony, ani kierowany przez nikogo.

Ta książka opisuje pierwsze dwadzieścia lat istnienia AA, a więc czas, w którym wszystko się rodziło, kształtowało.

Książka podzielona została na trzy części, z których każda ma własny układ chronologiczny. Z jednej strony może się to wydawać mało wygodne, ale z drugiej, daje okazję zobaczenia pewnych wydarzeń oczami kilku różnych osób.

W pierwszej części zaprezentowano konwencję Anonimowych Alkoholików w St.Louis (USA), z okazji dwudziestej rocznicy powstania Wspólnoty. Była to konferencja szczególna. Podczas niej właśnie Ruch AA przyjął pełną odpowiedzialność za siebie na siebie. Jak rozumiem, wcześniej motorem działania byli założyciele i weterani Ruchu.

Część druga zawiera wystąpienia jednego ze współzałożycieli, Billa W., na temat tak zwanych trzech legatów Wspólnoty AA (zdrowienie, jedność, służba), czyli po prostu na temat programu zawartego w dwunastu krokach, dwunastu tradycjach i dwunastu koncepcjach.

W części trzeciej znaleźć można wypowiedzi na temat Ruchu AA lekarzy, prawników, księży rozmaitych wyznań, sympatyków.

Pozycja niewątpliwie bardzo ciekawa, dla tych, którzy taką tematyka się interesują. Szkoda tylko, że zawiera tak niewiele zdjęć… choć wynika to zapewne z zasady anonimowości, bo nie ma tu fotografii żadnego alkoholika (pomijając wielkie, grupowe zdjęcie z konwencji).