poniedziałek, 9 marca 2020

Kwakrów poszukiwania Ciszy


„Bóg jest Ciszą” – Pierre Lacout

Niewielka objętościowo książeczka jest zbiorem artykułów, esejów Pierre’a Lacout na temat Ciszy, ciszy i ich znaczenia. Składają się na nią:
1. Bóg jest Ciszą
2. Ciszy naszej powszedniej daj nam dzisiaj
3. Przygotowanie do ciszy
4. Psychologia ciszy
5. Przeszkody
6. Sztuka wykorzystywania przeszkód
7. Stopnie ciszy
8. Cisza Jezusa
9. Cisza i pacyfizm

Zmarły w 2009 roku Pierre Lacout pod koniec studiów wstąpił do zakonu karmelitów; przygotowywał się do kapłaństwa w Rzymie i we własnej diecezji we Francji, jednak kurs psychoanalizy w Genewie wpłynął znacząco na zmianę jego postawy duchowej i życiowej. Ostatecznie rozstał się z katolicyzmem na rzecz kwakierstwa. Był żonaty, nauczał literatury francuskiej w College Pierre Viret.

Pierre Lacout nie prezentuje w swojej pracy jakiejś obowiązującej doktryny kwakrów, czy oficjalnego stanowiska Przyjaciół w poruszanych tematach (nawet gdyby coś takiego istniało, a u kwakrów liberalnych nie istnieje), ale pomaga zrozumieć kwakierskie pojmowanie ciszy, choć może powinienem napisać „Ciszy”, bo nie chodzi tu tylko o brak dźwięków. W każdym razie są to dość prostym językiem spisane myśli do rozważenia, do zastanowienia się i przemyślenia, może nawet do medytacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz