środa, 15 sierpnia 2007

Samuraje pobieżnie

"Samuraje" - Aleksander Śpiewakowski


"Samuraje" - książka popularnonaukowa (seria "ceramowska"), której tematem są japońscy samuraje, kopalnią wiadomości na tytułowy temat niestety nie jest. Owszem, autor opisuje historię tej klasy społecznej, szkolenie, uzbrojenie, technikę walki i tak dalej, ale robi to w sposób, który nazwałbym bardzo nierównym. Wyraźnie preferuje pewne tematy oraz określone okresy historii samurajów i Japonii.

Aleksander Śpiewakowski skoncentrował się na okresie Tokugawa oraz z prawdziwym zapałem zajął tematem rytualnego samobójstwa - seppuku. Poza tym oddzielny rozdział poświęcił japońskiemu nacjonalizmowi i szowinizmowi oraz inwazji Japonii na kontynent i jej udziałowi w II wojnie światowej. To ostatnie wydaje się zrozumiałe, zważywszy na obywatelstwo autora i miejsce pierwszego wydania - ZSRR. Natomiast część tematów lub okresów historycznych robi wrażenie opisanych i potraktowanych dość marginalnie.

Książka niewątpliwie warta przeczytania, choćby z tego względu, że częściowo wypełnia lukę w literaturze przedmiotu. Cały czas jednak mam wrażenie, że można to było zrobić lepiej.