czwartek, 16 sierpnia 2007

Księga zamachów

"Z księgi zamachów" - Władysław Pawlak


Aldo Moro, Gabriel Narutowicz, Martin Luter King, John F. Kennedy, Mahatma Gandhi, Gibraltar, monachijska piwiarnia... miejsca, ludzie, wydarzenia, fakty, przypuszczenia.

Od zamachów, morderstw politycznych oraz tych, których motywy po dzień dzisiejszy nie są jasne, minęły już dziesiątki lat. Jedne wyjaśniono, inne nadal budzą wątpliwości.

Władysław Pawlak napisał kilkanaście streszczeń lub podsumowań takich właśnie historycznych spraw. Nienadmiernie rozbudowane (zwykle kilkanaście kartek), pozwalają w ogólnych zarysach zorientować się, co się tak naprawdę stało i co - w miarę upływu lat - udało się ustalić. Niezła mieszanina sensacji i historii, ułatwiająca wyrobienie sobie własnego poglądu na sprawę.

Zaleta - warto czasem wiedzieć, o czym ludzie mówią lub piszą w gazetach/książkach, do czego się odnoszą, na co powołują. Dzięki takim opracowaniom łatwo jest zapamiętać, kim był Ben Barka czy Lee H. Oswald.

Wada - w moim wydaniu (Iskry, 1985) nie ma ani słowa na temat jakiejkolwiek bibliografii, nie ma przedmowy, posłowia czy najdrobniejszej wzmianki na temat źródeł, z których autor czerpał swoje rewelacje. Ale też dlatego napisałem, że lektura może ułatwić wyrobienie sobie własnego poglądu.