czwartek, 16 sierpnia 2007

Bezwstydny wyzysk

"Bezwstydny wyzysk: W pogoni za wspólnym dobrem" - Paul Newman & Aaron Hotchner


Paul Newman (aktor) robił znakomity sos do sałatek. Kiedyś zrobił go więcej i postanowił rozdać znajomym, sąsiadom, przyjaciołom i rodzinie, w prezencie świątecznym. Jednak sosu jeszcze sporo zostało, więc wraz z przyjacielem A.E. Hotchnerem (pisarz) wykombinowali, że mogliby go sprzedać w pobliskim sklepiku.

Tak narodziła się firma, której dochód szacuje się na ok. 150 milionów dolarów. Zyski z tego przedsięwzięcia Newman i Hotchner przeznaczają w całości na różne cele charytatywne; dzięki tym pieniądzom powstało osiem ośrodków pod nazwą Hole in the Wall (Gang Dziury w Ścianie), przeznaczonych dla dzieci z poważnymi schorzeniami.

Podobno są trzy zasady prowadzenia biznesu. Newman i Hotchner chwalą się, że na szczęście nie znają żadnej z nich.

Wszyscy, dokładnie wszyscy mówili im, że to przedsięwzięcie nie ma absolutnie żadnych szans powodzenia, po prostu nie może się udać, ale dwaj zwariowani przyjaciele nie uwierzyli w to i... wygrali. A z nimi setki i tysiące chorych dzieci.

Znakomitym uzupełnieniem książki są listy dzieci, żarty rysunkowe i przepisy kulinarne z zastosowaniem produktów Newman's Own.